Translate

понеділок, 28 жовтня 2013 р.

ZFS filesystem on Linux (configuration and performance)

ZFS (Zettabyte File System) - 128-бітна файлова система, створена в Sun Microsystems в 2004 році. Вона об'єднує концепції файлової системи, менеджера логічних дисків і фізичних носіїв, новаторську структуру даних на дисках, а також просте управління томами зберігання даних. ZFS не без підстав називають найбільш функціональною у світі файловою системою.

Подейкують, що ZFS - це розробка інженерів, котрих перекупив Sun (тепер Oracle) в NetApp, через що це ніби як копія WAFL.
Підтримка файлової системи ZFS у Лінуксі реалізована у якості модуля, адже включити його прямісінько в ядро не дозволяє конфлікт ліцензій GPL v2 та CDDL, під якою і було випущено ZFS.

Часом ZFS докоряють тим, що це не unix-way включати купу можливостей (LVM, Raid та ін) в саму файлову систему, краще щоб кожну роль виконувала окрема програма. Проте з іншої сторони таким чином досягається кращий рівень інтегрованості між собою цих можливостей в одній системі.

Починаючи з травня 2013 (версія 0.6.1) файлову систему вважають готовою для використання в  production ситемах.

Наведу приклад установки і налаштування ZFS-розділу в Ubuntu 12.04.3.  Підтримка ZFS в Debian-подібних системах реалізована через модулі dkms, пакети яких розповсюджуються через ppa-репозиторій. Тож спершу додамо репозиторій і встановимо модулі:

# add-apt-repository ppa:zfs-native/stable
# apt-get update
# apt-get upgrade
# apt-get install ubuntu-zfs

понеділок, 7 жовтня 2013 р.

Установка Redmine (Nginx у якості frontend)

Відносно нещодавно я писав як установити систему управління проектами та відстежування помилок Atlassian Jira. Проте ймовірно вона влаштовує не всіх, адже як кожна річ вона має свої недоліки та і ліцензія на цей програмний продукт коштує зовсім не дешево. Тому як альтернативу я пропоную Redmine, open source рішення на ruby, що є повністю безкоштовним і розповсюджується під ліцензією GPL v2. Варто також зауважити, що Redmine має клієнти під ОС Android та Iphone.

У цій статті піде мова про установку системи управління проектами та відстежування помилок Redmine, що працюватиме під ОС Ubuntu 13.04, у якості веб-серверу будемо використовувати Nginx та Thin (веб-сервер для Ruby).

Почнемо із установки Redmine. Сирці можна скачати багатьма способами: через Git/SVN/Mercurial репозиторій, чи просто як tar.gz чи zip-архів із RubyForge. Подробиці тут http://www.redmine.org/projects/redmine/wiki/Download.

1. Скачаємо Redmine і розпакуємо:

# wget http://rubyforge.org/frs/download.php/77138/redmine-2.3.3.tar.gz
# tar xvfz redmine-2.3.3.tar.gz
# mv redmine-2.3.3 /var/www/

2. У якості бази даних будемо користуватись MySQL. Установлюємо його та переходимо до створення користувача і самої бази:

mysql> CREATE DATABASE redmine CHARACTER SET utf8;
mysql> GRANT ALL PRIVILEGES ON redmine.* TO 'redmine'@'localhost' IDENTIFIED BY 'my_password';


четвер, 3 жовтня 2013 р.

Список контроля доступу Linux (ACL, setfacl)

Класичні права в операційній системі Linux/Unix не такі гнучкі як хотілось би: у випадку коли права на файл/директорію хочеться розподілити якомога точно між багатьма групами користувачів  - вони безсилі. Для реалізації таких складних прав було розроблено ACL (Access Control List - список контроля доступу). Вперше можливіть вести списи ACL було додано в ядрі 2.4.21.

Щоб скористатись розширеними правилами необхідно, щоб файлова система була змонтована із опцією acl. Для цього необхідно або прописати опцію в fstab і перемонтувати розділ:

# vim /etc/fstab
...
# /media/free was on /dev/sda5 during installation
UUID=b0218d9d-3d5b-4598-a8ac-5bf90a0d2090 /media/free     ext4    defaults,acl        0       2
...

Перемонтувати розділ можна таким чином (або просто перевантажити після додавання опцій в fstab):

# sudo mount -o remount /home

У випадку, якщо пакет acl відсутній - варто його встановити:

# apt-get install acl

Але, ймовірно, що він вже проінстальований у вашому дистрибутиві. Перевірити чи файлова система правильно змонтувалась можна так:

# mount | grep sda5
/dev/sda5 on /media/free type ext4 (rw,acl)

Перейдемо ближче до суті. Розглянемо роботу ACL із практичної сторони. Для цього створимо директорію lol і тестового користувача test: